Vyberte stranu

Ľudia, ktorí sa chcú zbaviť nadbytočných kilogramov zvyčajne očakávajú okamžité výsledky. Túžba po rýchlej strate hmotnosti poháňa ľudí, aby si kupovali produkty na úpravu hmotnosti a začali držať extrémne diéty. Zaujímavé a trochu ironické je, že mnohí ľudia, ktorí sa snažia o extrémne rýchlu úpravu telesnej hmotnosti si neuvedomujú, že rýchla strata hmotnosti môže negatívne ovplyvniť vzhľad človeka aj z dlhodobého hľadiska.

Ako diéty ovplyvňujú vaše telo?

Rýchla strata hmotnosti nie vždy znamená, že ste stratili podkožný tuk. Spaľovanie tukov vyžaduje určité špecifické procesy v tele. Za nadmerne rýchlym úbytkom hmotnosti sa zvyčajne skrýva len strata vody. Pri extrémne prísnych diétach, keď konzumujeme len minimálne množstvo potravy sa dostaneme do stavu hladovania, takže za stratou hmotnosti môžu byť rovnako aj prázdne črevá. Takto stratená hmotnosť je mimoriadne nestabilná. Akonáhle sa po skončení diéty poriadne najete, stratená hmotnosť sa môže vrátiť ako bumerang.

Ak ste sa počas diéty vyhýbali konzumácií soli, alebo obilnín, po opätovnom zaradení týchto zložiek späť do stravy sa na nich naviaže voda, čo bude mať za následok rýchle priberanie na váhe. Pomocou hladovania síce na určitý čas stratíte hmotnosť, no z dlhodobého hľadiska je tento stav neudržateľný. Hladovanie takisto spomalí metabolizmus a nové kilá sa na vás začnú lepiť jedna radosť.

Extrémne diéty a neprimeraná strata hmotnosti negatívne ovplyvňuje vaše zdravie. Je dôležité mať na pamäti, že zdravie máte len jedno a okrem jojo efektu môžu diéty výrazne ovplyvniť aj vašu pokožku.

Zdravotné problémy súvisiace s rýchlou stratou hmotnosti

Akné

Rapídny pokles telesnej hmotnosti môže spôsobiť tvorbu akné. Nadmerná strata hmotnosti, v krátkom čase, dokáže v tele vyvolať nechcené hormonálne zmeny, čo vedie k vzniku akné. Navyše, veľa moderných diét má v sebe zahrnuté potraviny s nízkou výživovou hodnotou. Chýbajúce vitamíny a živiny môžu negatívne ovplyvniť stav vašej pokožky, čo spôsobuje, že je náchylnejšia na tvorbu akné.

Prebytočná koža

Ľudská pokožka je veľmi odolná a pružná. Rýchly úbytok hmotnosti však môže negatívne ovplyvniť prispôsobovanie pokožky novému tvaru tela. Elasticita pokožky má takisto svoje limity a nemusí byť schopná držať krok s náhlymi zmenami, to môže viesť k ovisnutej pokožke, najmä v oblasti stehien, brucha a paží. V prípade výraznej straty hmotnosti môže byť táto prebytočná koža niekedy mimoriadne nevzhľadná, v týchto prípadoch môže byť občas nevyhnutné odstrániť prebytočnú kožu pomocou operačného zákroku.

Vypadávanie vlasov

Veľký pokles telesnej hmotnosti môže byť pre telo traumatickým zážitkom, podobne ako pri automobilovej nehode, alebo po pôrode. Táto trauma môže vyvolať stav, kedy sa vlasové folikuly dostanú do telogénnej fázy a následne vlasy vypadnú. Po štyroch až šiestich mesiacoch od ukončenia diéty sa zvykne tento stav zmierniť a vlasy prestanú vypadávať.

Záver

Dramatická a rýchla strata hmotnosti môže mať mimoriadne negatívne účinky na fyzický vzhľad a zdravie človeka. Aby ste sa vyhli týmto problémom, snažte sa o pomalú a dlhotrvajúcu stratu hmotnosti, čo znamená 0,5 – 1 kg za týždeň, závisí to však najmä od počiatočnej hmotnosti. Toto tempo dáva telu dostatočný čas, ktorý potrebuje na prispôsobenie sa novým zmenám. Počas diéty doprajte vašej pokožke extra starostlivosť. Pite veľa vody a dodávajte telu potrebné antioxidanty a mastné kyseliny, ktoré vaše telo nevyhnutne potrebuje. Sústredením sa na dlhodobé výsledky si môžete byť istý, že postupom času pomocou trpezlivosti a tvrdej driny získate svoju vysnenú postavu.