Vyberte stranu

Ak budete postupovať podľa diéty, ktorá je špeciálne navrhnutá pre vašu krvnú skupinu, stratíte prebytočný tuk a budete sa cítiť zdravšie, naviac znížite riziko mnohých ochorení.

Prinajmenšom toto tvrdí Dr Peter D’Adamo, prírodovedec a tvorca diéty podľa krvných skupín vo svojej knihe „Jedzte správne pre svoj typ krvi“. Niet divu, že sa stala hitom medzi hollywoodskymi hviezdami ako Liz Hurley a Courtney Cox-Arquette, rovnako ako ako Cheryl Cole, Martine McCutcheon a Sir Cliff Richard.

Cheryl napr.hovorí, že spozorovala zmenu nie len vo vzhľade postavy, ale v tom, ako cítia na energetickej úrovni.

Je však pravda, že mnoho odborníkov v oblasti lekárstva a výživy nesúhlasí s tým, že táto teória funguje. V tomto článku sa jej pozrieme bližšie na zúbok.

Aká je teória diéty podľa krvných skupín?

Pripravte sa na to, že budete oslepení vedou! Dr D’Adamo verí, že naša krvná skupina určuje, ako naše telá spracúvajú rôznymi živiny. Jeho teória je založená na myšlienke, že každá krvná skupina má svoj vlastný jedinečný marker antigénu (látka, ktorú telo rozpoznáva ako cudziu) a tento marker reaguje zle na niektoré potraviny, čo vedie k najrôznejším možným zdravotným problémom. Okrem toho doktor D’Adamo hovorí, že hladina žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov je spojená s vaším krvným typom. V dôsledku toho tvrdí, že podľa diéty určenej špeciálne pre váš typ krvi, vaše telo strávi a absorbuje potravu efektívnejšie, čo povedie k zníženiu telesnej hmotnosti.

Ale tu to začína byť ešte zaujímavejšie. Dr D’Adamo je presvedčený, že vzhľadom na to, že krvné typy sa v histórii rozvíjali v rôznych časoch, mali by sme jesť stravu založenú na typoch potravín, ktoré jedli naši predkovia v čase, keď bola naša krvná skupina prvýkrát rozpoznaná.

Kedy sa krvné skupiny vyvíjali?

Krvná skupina O bola prvým typom krvi, ktorý sa dá identifikovať. Ako však vieme, že toto nie je len niečí odhad? Hovoríme predsa o našich predkoch lovcoch- zberačoch, ktorí žili okolo roku 50 000 pred naším letopočtom. Napriek tomu sa Dr. D’Adamo domnieva, že naši predkovia typu O prežili a živili sa najmä stravu s vysokým obsahom bielkovín na báze mäsa. Toto je druh potravy, ktorú by mala krvná skupina O nasledovať aj v 21. storočí.

Ďalej prišiel vznik krvného typu A, niekedy okolo 15 000 pred naším letopočtom! V tomto čase skončili dni našich predkov lovcov a namiesto toho sa začali usadzovať v komunitách poľnohospodárskeho typu. Vytvorenie krvného typu A okolo tejto doby znamenalo, že naši predkovia sa orientovali hlavne na vegetariánsku stravu. A opäť doktor D’Adamo odporúča, aby krvná skupina A dnes nasledovala vegetariánsku diétu.

Krvný typ B sa údajne vyvinul okolo roku 10 000 pred naším letopočtom, vďaka našim predkom kočovníkom. Tí opustili svoje farmy a začali putovať po zemi, neustále sa pohybovali z miesta na miesto. Dôsledky teórie Dr D’Adamo je, že krvná skupina B sa dnes môže riadiť stravovaním v rámci veľmi pestrej stravy, ktorá pozostáva z väčšiny potravín vrátane mäsa, mliečnych výrobkov, obilnín a zeleniny.

Napokon prišiel krvný typ AB, ktorý sa vyvinul pred 1000 rokmi! Dr D’Adamo si myslí, že tento typ krvi pomohol našim predkom prechod do modernej doby. To znamená, že ľudia s krvnou skupinou AB môžu jesť zmes potravín vhodných pre krvnú skupinu A aj krvnú skupinu B.

Čo presne by sme teda mali jesť?

Pre každú zo štyroch krvných skupín vám ukážeme podrobný zoznam potravín, ktorým je potrebné sa vyhnúť a ktoré by ste naopak mali zahrnúť.

Krvná skupina O

Je najbežnejšou krvnou skupinou. Dr D’Adamo hovorí, že náš tráviaci trakt si zachováva spomienku na minulé časy, a preto typ O musí jesť typickú stravu typu lovca a zberača. Inými slovami, typ O by mal nasledovať vysoko bielkovinovú stravu s nízkym obsahom sacharidov s množstvom mäsa a rýb, ale žiadne mliečne výrobky, pšenicu ani zrná.

Ak vám to znie známo, je to preto, lebo táto diéta odporúčaná pre ľudí s krvnou skupinou O je zároveň základom mnohých typických vysoko bielkovinových, nízko sacharidových diét, ktoré sú v súčasnosti populárne, napríklad Atkinsova diéta. Potraviny, ktoré môžete jesť bez výčitiek zahŕňajú: mäso, ryby a olivový olej. Potraviny, ktoré môžete konzumovať s mierou sú: vajcia, orechy, semená, určitú zeleninu a ovocie a potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť sú: mliečne výrobky, fazuľa, obilniny, chlieb, cestoviny a ryža. Ak chcete chudnutie ešte podporiť, doktor D’Adamo odporúča veľa aeróbneho cvičenia, ako je aerobik a beh – rovnako ako naši predkovia lovci a zberači!

Krvná skupina A

Toto je druhý najbežnejší krvný typ. Zdá sa, že podľa názoru doktora D’Adamo náš tráviaci systém opäť veľmi dobrý v pamätaní si toho, že naši predkovia sa usadili a zmenili životný štýl na poľnohospodársky, ktorý zahŕňal jesť veľa zŕn a zeleniny, ale len málo mäsa. Následkom toho by krvná skupina typu A mala nasledovať vegetariánsku stravu, ale zároveň sa stále vyhnúť mliečnym výrobkom. To znamená, že orechy, semená, fazuľa, obilniny, cestoviny, ryža, ovocie a zelenina sa nachádzajú na zozname „áno“. Ako vhodné cvičenie sa odporúča skôr to ukľudňujúce ako je jóga alebo golf.

Krvná skupina B

Len jedna osoba z desiatich má krvnú skupinu B. Je to veľká škoda, keď vezmeme v úvahu, že pre túto krvnú skupinu existuje najmenej stravovacích obmedzení! Keďže naši predkovia typu B boli schopní stráviť všetky druhy potravín, vďaka častým cestám a kočovaniu z miesta na miesto je potrebné vyhnúť sa veľmi malému množstvu potravín. Jediné potraviny, ktoré treba vylúčiť sú spracované potraviny, hoci sa neodporúčajú ani orechy a semená a v malom množstve by sa mali konzumovať aj sacharidy. Pokiaľ ide o cvičenie, doktor D’Adamo odporúča aktivity, ktoré sú uvoľňujúce aj pre vašu psychiku, ako je napr. pešia turistika, tenis a plávanie.

Krvná skupina AB

Ľudia s týmto vzácnym typom krvi by mali jesť kombináciu odporúčaných potravín pre krvné skupiny A a B. To môže byť trochu mätúce, ak vám typ B umožňuje jesť väčšinu potravín, zatiaľ čo typ A naznačuje vegetariánsku stravu. Dr D’Adamo sa to pokúša špecifikovať tak, že títo ľudia by mali jesť prevažne vegetariánsku stravu väčšinou a môžu zapojiť aj určité množstvo mäsa, rýb a mliečnych výrobkov. Rovnako je tomu aj pokiaľ ide o cvičenie. Krvný typ AB by mal kombinovať upokojujúce cvičenia s mierne intenzívnymi aktivitami.

Pomôže mi táto diéta schudnúť?

Takmer určite, keďže každá z diét pre štyri krvné skupiny eliminuje špecifické skupiny potravín, ako je chlieb a obilniny, mliečne výrobky alebo mäso a ryby. Dr D’Adamo neposkytuje žiadne informácie o tom, koľko váhy stratíte, to bude závisieť od toho, do akej miery obmedzíte príjem potravy.

Aké sú výhody?

Nie je veľa pozitív, ktoré by sme mohli povedať o tejto strave, pretože je tak trochu založená na sci-fi a nie na vedeckých faktoch. Avšak, rovnako ako pri akejkoľvek diéte, prinesie vám premýšľanie o tom, čo práve konzumujete, čo môže viesť k zmenám vo vašej strave. Naviac stravovanie podľa krvných skupín odporúča jesť čerstvé, prírodné potraviny, a tak vám môže pomôcť vyhnúť sa nezdravým fast foodom alebo spracovaným potravinám, alkoholu, čokoláde a príliš veľkému množstvu šálok kávy – všetko, čo naši predkovia nepoznali !

A nevýhody?

Tých je veľa. Najskôr budete potrebovať krvný test na zistenie vašej krvnej skupiny a to bude znamenať výlet do miestneho zdravotného strediska! Dodržiavanie diéty môže byť tiež trochu nepraktické a náročné na realizáciu, ak všetci v rodine chcú dodržiavať stravu, ale každý má inú krvnú skupinu, čo potom? Ale čo je najdôležitejšie, ide iba o ďalší neelegantný a zbytočne komplikovaný spôsob, ako znížiť objem prijatých kalórií. Najznepokojujúcejšie je, že zatiaľ čo pravdepodobne stratíte váhu, môže takéto chudnutie dlhodobo ovplyvniť vaše zdravie. Napriek tomu, ak ste stále presvedčení o tom, že to chcete skúsiť, skúste túto diétu len na krátky čas (jeden týždeň alebo menej) a použite ju na pomalé zaradenie dlhodobejšieho zdravého stravovacieho plánu na zníženie hmotnosti.