Vyberte stranu

Bielkovinová diéta

Táto diéta je známa aj ako proteínová diéta, prípadne aj ako bezsacharidová diéta. Jej princípom je zvýšenie množstva bielkovín a radikálne obmedzenie sacharidov.

Bielkoviny sú látky, ktoré patria medzi 3 esenciálne zdroje energie v potravinách. Okrem nich sú to ešte tuky a cukry. Táto diéta je zameraná na vysoko kvalitné proteíny, vďaka ktorým organizmus spaľuje tuky a naopak, namiesto nich sa zväčšuje objem svalovej hmoty. Tento diétny program má povolené potraviny, teda čo jesť môžete a tiež vlastný jedálniček, ktorý zahŕňa špeciálne recepty.

Trocha teórie na úvod recenzie

Niekedy sa tejto diéte hovorí aj ketogénna diéta. Prečo? Pretože v tele nastáva vplyvom diéty ketóza. Tento stav je charakteristický tým, že pri nedostatku cukru dochádza v prípade potreby získania energie k spaľovaniu energetických zásob, čiže tukov. To vyzerá na prvý pohľad lákavo a dokonca by si laik mohol povedať, že presne to chce a preto je proteínová diéta na chudnutie ideálna.

Bohužiaľ, nie je tomu úplne tak. Príliš zviazaný a jednotvárny jedálniček vás po krátkej dobe omrzí a celá diéta sa môže zmeniť na nekonečné čakania na koniec. A keď ten koniec nastane, budete pociťovať taký veľký nedostatok cukru, že sa tzv. jojo efekt musí zákonite dostaviť. Bielkoviny totiž patria medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom a hoci je pravda, že čím menej cukru prijmete, tým viac si vaše telo zoberie energiu z tukov, takáto diéta sa vám neskôr vypomstí.

Samotná bielkovinová diéta je založená na týchto pravidlách:

 • Stačí vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré obsahujú sacharidy
 • Naopak sústrediť sa treba viac na potraviny obsahujúce bielkoviny
 • Diéta sa sústredí na zeleninu, najmä na surovú, v poslednej fáze aj na ovocie

S prvými dvoma bodmi nemôžem súhlasiť už z princípu, nakoľko mám problém s každou diétou zameranou len na niektoré konkrétne aspekty, vynechávajúc komplexné riešenia. Bod tri môžem podporiť, avšak chýba mi pestrejšia zelenina a výraznejší nástup ovocia až v poslednej fáze.

TIP: Princípom diéty je pomôcť človeku veľmi rýchlo schudnúť radikálnou zmenou jedálnička. Toto je možné dosiahnuť, ale bielkoviny, ktoré by mali sacharidy nahradiť, nie sú dlhodobou odpoveďou. Diéta bola prvýkrát popísaná už v roku 1974 a doteraz je populárna – bohužiaľ, rovnako ako je populárna, je aj riziková z pohľadu návratu váhy do pôvodných hodnôt hneď po ukončení diéty.

Nie 4 fázy, ale len 3

Väčšina ľudí si myslí, že bielkovinová diéta má 4 fázy, ale ja som zatiaľ našiel len diétu s 3 fázami. Niekde som sa dočítal aj o drastickejšej forme, ktorá obsahuje len dve fázy a hovorí sa o nej, že by mala schudnutie urýchliť. Podľa toho, čo viem z vlastných skúseností, drvivá väčšina ľudí však drží túto proteínovú diétu vo forme 3 fáz, ktoré by spolu mali trvať až 3 mesiace.

Tu sú:

 • 1. Fáza: Trvá zhruba 2 až 4 týždne a je charakteristická prísnym jedálničkom, ktorého zmyslom je čo najrýchlejšie schudnutie na požadovanú hmotnosť. Táto fáza znamená pre väčšinu bežných ľudí obrovský šok, najmä kvôli veľkej konzumácii bielkovín a zeleniny. Zelenina sa môže konzumovať v surovom stave, niekedy aj dusená alebo varená.
 • 2. Fáza: Táto fáza by mala trvať 1,5 násobok doby prvej fázy, čiže od 3 do 6 týždňov. Aj počas tejto fázy sa kladie dôraz na chudnutie, ale nie je už až tak brutálna. Počas tejto fázy ste tiež viazaný presným jedálničkom, avšak ten už nie je tak prísny a niektoré potraviny, na ktoré ste zvyknutý z bežného života, sú už povolené – napríklad rôzne druhy mäsa, s ktorým sa to však občas až príliš preháňa.
 • 3. Fáza: Posledná fáza je charakteristická návratom k bežnému stravovaniu. Dôraz sa však stále kladie na zeleninu, ku ktorej sa vo väčšom množstve pridáva aj ovocie. Aspoň dve jedlá by mali byť vysoko proteínového charakteru. Počas tejto fázy sa odporúča sústrediť aj na pohyb a cvičenie (podľa mňa, to by ste mali robiť priebežne počas každej fázy). Na záver fázy, ktorá by mala trvať aspoň dva týždne, už pridávate znova aj cukry.

Prínosy vs. negatíva

Každá diéta má aj svoje svetlé a pozitívne stránky. V prípade bielkovinovej diéty musím oceniť, že stravovanie je pravidelné, hoci počet jedál až 6 za deň v neskorších fázach mi príde už moc. Na začiatku je diéta dokonca naozaj na prvý pohľad funkčná, nakoľko príde skutočne k zníženiu hmotnosti a aj k odvodneniu organizmu. Navyše, človeku sa zníži chuť do jedla, čo je spôsobené vyšším príjmom bielkovín.

To, že diéta spočiatku funguje, je dobrá správa. Teraz však mám pre vás niekoľko zlých:

 • ani pri tejto diéte sa nevyhnete tzv. jojo efektu, najmä preto, že nedostatok cukru sa prejaví stúpajúcou a doslova neuhasiteľnou chuťou na niečo sladké
 • jedálniček je málo pestrý a po čase zistíte, že sa potraviny až príliš často opakujú – to so sebou nesie samozrejme problém s dostatočným vyživovaním tela
 • to, že telo prijíma minimum cukru, je problém z hľadiska únavy a pocitu nedostatku energie, ale fakt, že niektoré potraviny sú z jedálneho lístka úplne vylúčené, spôsobuje napríklad nedostatok niektorých dôležitých vitamínov a minerálov
 • podobne v dôsledku príliš častej a nadmernej konzumácie mäsa hrozia problémy s trávením v hrubom čreve
 • vyšší príjem živočíšnych tukov a cholesterolu je veľké riziko pre kardiovaskulárny systém
 • diéta zabúda na pohyb, čo je alfa a omega akéhokoľvek zdravého a dlhodobého chudnutia

TIP: Na jedno negatívum by som chcel upozorniť zvlášť, nakoľko je to veľmi nebezpečné pre zdravie. Nadmerný príjem bielkovín je veľká záťaž pre obličky a ak budete túto diétu držať dlhšiu dobu, hrozí dokonca ich poškodenie, prípadne v extrémnom prípade aj zlyhanie. Na toto si dajte dobrý pozor, najmä preto, že diéta je stavaná na dlhšie obdobie, no viac ako mesiac by som ju neodporúčal držať.

Jedálny lístok a potraviny

Podobne ako mnoho iných diét, aj proteínová diéta pracuje s dvoma druhmi potravín. Prvé sú potraviny, ktoré by ste mali konzumovať v niektorej z fáz (jedálniček vás usmerní, kedy a ktoré môžete konzumovať) a druhé sú tie, ktoré nesmiete konzumovať. S tými, ktoré sú zakázané, sa dá v niektorých prípadoch súhlasiť. Napríklad zákaz sladených nápojov a sladkostí podporujem, hoci aj tu je možné urobiť podľa mňa z času na čas výnimky.

Tu je príklad jedálnička na jeden deň diéty:

Raňajky: praženica

Desiata: zeleninový šalát s jogurtom

Obed: pečený losos so zeleninou

Olovrant: karbonátky z mletého mäsa a zelenina

Večera: tvaroh a zelenina

Ako vidíte, bielkovín je v jedálničku požehnane. A ako vidíte, sacharidy zúfalo absentujú. Prinesie to schudnutie? Nepochybne áno, aj keď praženica na raňajky a karbonátky z mletého mäsa (?!) na olovrant to statočne „zabíjajú“. Je to však zdravé a dlhodobé chudnutie? Bohužiaľ nie. Záver z toho si spravte teda sami.

Medzi povolené potraviny počas bielkovinovej diéty patria artičoky, sója, brokolica, kapusta, klíčky, baklažán, patizón, čínska kapusta, žerucha, fazuľové struky, cuketa, reďkovky, uhorka, pór, kel, čakanka, špenát, zeler, rukola, ustricové hlivy alebo šampiňóny.

Naopak, medzi zakázané potraviny sa rátajú zemiaky, pečivo, sladkosti, kukurica, hrach, mrkva, paradajky, papriky, červená repa, cibuľa, kaleráb alebo ryža. Sladkosti a sladené nápoje sú samozrejme zakázané tiež.

Čo odporúčam

Hoci diéta hovorí, že určité množstvo sacharidov získate aj z predpísaných potravín, ja to vidím veľmi jasne – nebude to stačiť. Bohužiaľ, väčšina ľudí asi počas prvých týždňov nebude súhlasiť s mojim názorom na diétovanie, nakoľko skutočne uvidí výsledky. A po skončení diéty, keď príde k opätovnému pribratiu, za to budú viniť svoju slabú disciplínu. Tá je ale len následkom a nie príčinou.

Veľa ľudí teda hovorí, že  bielkovinová diéta môže fungovať. Zabúda však na problém s tzv. jojo efektom, pretože po jej skončení sa obvykle ručička váhy posunie buď na pôvodnú hodnotu, alebo dokonca ešte vyššie. Diskusia o tom, či stojí takáto diéta aspoň za úvodné schudnutie, je zbytočná – nestojí. Takže aj v tomto prípade odporúčam zamerať sa na riadne a dlhodobé zdravé stravovanie a dostatok pohybu. Táto kombinácia zaberie určite viac, ako hociktorá diéta na svete!